Fred. Olsen Cruise Lines

Fred. Olsen Cruise Lines er en britisk-baseret, norsk-ejedet krydstogtrederi med fire krydstogtskibe i flåden. Virksomheden ejes af Bonheur og Ganger Rolf og har hovedkontor i Ipswich, Suffolk, i Storbritannien. Virksomheden er en del af Fred. Olsen Group.

Antal fartøjer ialt: 7 . Viser 25 poster pr. side
Navn BALMORAL
IMO 8506294
Flag Bahamas
Hjemhavn Nassau
Byggeår 1988
Historiske navne Crown Odyssey (1. juni 1988 - maj 1996) Norwegian Crown (maj 1996 - 1. maj 2000) Crown Odyssey (1. maj 2000 - 1. marts 2003) Norwegian Crown (1. marts 2003 - 1. januar 2008) Balmoral (1. januar 2008 - )
IMO 7108930
Flag Bahamas
Hjemhavn Nassau
Byggeår 1972
Historiske navne Royal Viking Star (26. juni 1972 - april 1991) Westward (april 1991 - april 1994) Star Odyssey (april 1994 - oktober 1996) Black Watch (oktober 1996 - )
Navn BOLETTE
IMO 9188037
Flag Bahamas
Hjemhavn Nassau
Byggeår 2000
Historiske navne Amsterdam (1. september 2000 - 1. oktober 2020) BOLETTE (1. oktober 2020 - )
Navn BOREALIS
IMO 9122552
Flag Bahamas
Hjemhavn Nassau
Byggeår 1997
Historiske navne Rotterdam (6. november 1997 - 1. september 2020) BOREALIS (1. september 2020 - )
Navn BOUDICCA
IMO 7218395
Flag Bahamas
Hjemhavn Nassau
Byggeår 1973
Historiske navne Royal Viking Sky (5. juni 1973 - 14. september 1991) Sunward (14. september 1991 - maj 1992) Birka Queen (maj 1992 - 27. oktober 1992) Sunward (27. oktober 1992 - juni 1993) Golden Princess (juni 1993 - januar 1997) Superstar Capricorn (januar 1997 - 20. september 1998) Hyundai Keumgang (20. september 1998 - 4. oktober 2001) Superstar Capricorn (4. oktober 2001 - 1. februar 2001) Grand Latino (1. februar 2004 - 1. november 2005) Boudicca (1. november 2005 - )
Navn BRABANT
IMO
Flag Tyskland
Hjemhavn
Byggeår 2006
Historiske navne Amadeus Princess (14. marts 2006 - 2018) Brabant (2018 - )
Navn BRAEMAR
IMO 9000699
Flag Bahamas
Hjemhavn Nassau
Byggeår 1993
Historiske navne Crown Dynasty (1. juni 1993 - 1. maj 1997) Crown Majesty (1. maj 1997 - 1. oktober 1997) Norwegian Dynasty (1. oktober 1997 - 1. oktober 1999) Crown Dynasty (1. oktober 1999 - 1. maj 2001) BRAEMAR (1. maj 2001 - )